(ESTIMATION TIME: 4 MINUTES)
Michał Guzowski
Gdybym miał opisać siebie tagami: #business #enterpreneurship #leadership #community #respect #peoplefirst #customerexperience #employeeexperience #consciousmanagement #tealorganization #it #development #programming #grit #drive #createreality #youdoyou #sport #mindfullness #depression #anxiety #self-awareness #self-control
Cześć! Miło mi, że tu zaglądasz. Mam na imię Michał i możesz mnie spotkać w wielu miejscach o których bardziej szczegółowo pisze na stronie 💰 What I’m doing. Gdybyś szukał mojego krótkiego bio znajdziesz je tutaj.
Byłem programistą, team leaderem, architektem. Jestem managerem, przedsiębiorcą, ojcem, mężem i wiecznym analitykiem tego co mnie spotyka. Bywam wizjonerem, idealistą i człowiekiem z misją.
Z jednej strony powiedziałbym, że:
Wspieram, pomagam, buduję, analizuję, programuję, sprzedaję, negocjuję, promuję.
Jednak to wszystko mocno oscyluje wokół pracy i biznesu. Dlatego mógłbym także rozszerzyć powyższe pozycje o:
Pracuję, ćwiczę, medytuję, łączę kropki, czytam, słucham i rozmawiam.
Poniżej poznasz nieco więcej konkretów o mnie samym. Zobaczysz kilka punktów zwrotnych w moim życiu, a także poznasz mój profil psychologiczny. Ale pamiętaj o jednym – patrzysz na kartę historii. Bo ja ciągle się zmieniam. Nie umiem przestać i bardzo to lubię. Dlatego jeśli chcesz mnie zapytać co u mnie lub potrzebujesz ode mnie pomocy – nie krępuj się!
Czerpię ogromną satysfakcję z pomagania innym i dzielenia się swoim doświadczeniem.
Mój profil psychologiczny
Wealth Dynamics
Choć opisuję wyniki tego testu na początku, to wbrew pozorom, wykonałem go jako ostatni (w 2021). Obok Gallupa, to najbardziej wartościowy test jaki warto zrobić.
Primary Profile: Creator.
Creator – Kreatorzy to osobe najlepsze w rozpoczynaniu projektów oraz angażowania innych. Wymagają jednak wsparcia w prowadzeniu i domykaniu projektów. Kreatorzy umieją dostrzeć produktową niszę, którą mogą zdominować. Dla nich wszystko inne jest drugorzędne: procey, systemy – to może robić ktoś inny…i tak byłoby nawet lepiej. Skuteczni kreatorzy delegują wszystko oprócz oprócz procesu twórczego. Sami zaś skupiają sie na wymyślaniu nowych produktów, nowych firm, podczas, gdy inni pracują nad “day-to-day business”.
Secondary Profiles: Star lub Mechanic.
Star – te osoby są świetnymi promotorami i bardzo ekstrawertyczne. Lubią być w centrum zdarzeń i brać na siebie ciężar odpowiedzialności (to zdecydowanie bardziej ja).
Mechanic – te osoby najlepsze są w domykaniu rzeczy. Są perfekcjonistami i uwielbiają usprawniać rzeczy – produkty i procesy.
Gallup
W 2018 zrobiłem test Gallupa po raz pierwszy. Lubię go. Choć z drugiej strony myślę, że ponad połowa cech opisanych w Strengths Finder 2.0 pasowałaby mi na pierwszą piątkę. W każdym razie, na tamten czas moje top 5 cech to było:
1. Restorative
2. Individualization
3. Competition
4. Significance
5. Context
W 2021 wykonałem test po raz drugi. Powodem było to, że kilka rzeczy mocno wpłynęło na mnie w pozytywnym tego słowa znaczeniu – poczułem się bardziej spójny. Wyniki były następujące:
1. Strategic
2. Ideation
3. Significance
4. Arrenger
5. Individualization
- Strategic– umiem wyszukiwać alternatywne ścieżki postępowania, dostrzegać reguły i schematy. Uwielbiam prezentować nowe pomysły na rozwiązanie problemu.
- Ideation– takie osoby świetnie radzą sobie z “łączeniem kropek”. To bardzo kreatywne jednostki, które również nierzadko szukają nowych rozwiązań zamiast podążać utartymi schematami.
- Significance – Zdecydowanie najlepiej czuję się posiadając swobodę działania i udział w ważnych przedsięwzięciach. Powierzanie mi dużej odpowiedzialności działa na mnie stymulująco.
- Arrenger – cecha określająca osoby, które wyszukują najlepszego ułożenia zasobów i rzeczy celem maksymalizacji produktywności. Takie osoby również najchętniej delegują prace innym i orkiestrują pracą i rolą innych.
- Individualization – Ludzie są fenomenalnymi indywidualnościami: uwielbiam ich obserwować i analizować pod kątem ich mocnych stron, gdzie i kiedy będą w symbiozie z innymi, jak wzmacniać ich mocne cechy.
FRIS
Mój typ na rok 2018: Wizjoner – Entuzjasta
Styl myślenia: “W pierwszej chwili najsilniej skupiasz się na ideach. Dążysz do znajdowania alternatywnych sposobów działania.”
Styl działania: “Potrafisz skutecznie improwizować, podchodzisz do nowych działań z energią i optymizmem”
16 personalities
Mój typ na rok 2021, to ESTP-A (Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator) – Typ przedsiębiorcy. Osoby o tym typie łączą ekstrawersyjną percepcję z introwersyjnym myśleniem. Przede wszystkim są skoncentrowane na świecie zewnętrznym, gdzie rozpatrują sprawy używając pięciu zmysłów; w dosłowny, konkretny sposób. Ich drugorzędny styl życia jest skierowany do wewnątrz, gdzie zajmują się sprawami racjonalnie i logicznie.
ESTP są otwarci, towarzyscy i entuzjastyczni. Żyją w świecie akcji, „tu i teraz”, są ryzykantami.
P.S. W 2018 roku moim typem był: ENFP-A
Publikuję treści na blogu. Jeśli uważasz, że moja praca Ci pomogła, a na social media moje treści giną w szumie informacji, to dołącz do mojego RSSa lub do mojego newslettera. Będziesz zawsze na bieżąco. Będzie niezmiernie miło.
Wydarzenia, które mnie ukształtowały
Be so good they can’t ignore you
Steve Martin
Musisz o czymś wiedzieć. To co przeczytałeś na samym początku tej strony o mnie, to udało mi się uzyskać po 30tym roku życia. A pracę nad sobą zacząłem dopiero po 28mym roku życia. Wszystko wcześniej, to było 28 lat totalnej bylejakości, negatywnych emocji i oszukiwania wszystkich w koło. Sporo czasu. Na szczęście po popełnieniu któregoś z kolei błędu w życiu zrozumiałem, że nie chcę dłużej być taki jaki jestem. Zwyczajnie czułem wstręt do większości rzeczy jaka mnie dotyczyła. Ale czułem też, że mój ówczesny obraz to był przypadkowy efekt niekontrolowanego splotu wydarzeń.
I dlatego postanowiłem w pierwszej kolejności poznać i zrozumieć siebie. Kim jestem. Jaki jestem. Jakie są moje pragnienia. Do czego dążę. Zajrzeć w głąb siebie. I następnie konsekwentnie zbliżać się do tego prawdziwego “ja”. To jest osiągalne tylko wymaga uporu i odważnych decyzji. Przy czym to “tylko” jest też najtrudniejsze. Reszta to introspekcja i intuicja przy decyzjach strategicznych oraz chłodna kalkulacja i dyscyplina przy decyzjach operacyjnych. Nic więcej.
1988 | Narodziny Warszawa, Targówek. W tamtym czasie to była ciekawa dzielnica 🙂 |
2009 | Pierwsza samodzielna decyzja Po lekko ponad roku studiowania elektrotechniki postanowiłem przenieść się na informatykę. To wymagało poprawienia matury z rozszerzonej matematyki i napisania matury z rozszerzonej fizyki. 6 miesięcy samodzielnego zakuwania. Udało się |
2013 | Pierwsza poważna praca Programista w Predica. Miałem okazję poznać technologię i pracować z niesamowitymi ludźmi. |
2016 | Tu zaczyna się cała zmiana Postanawiam wziąć los w swoje ręce. Zacząłem mówić "chcę" zamiast "chciałbym". Zacząłem czuć się odpowiedzialny za każdą swoją decyzję. Nigdy więcej bycia chorągiewką i oportunistą. |
2017 | Praca w szwedzkim modelu Doświadczenie pracy w modelu skandynawskim jako Consultant Findwise AB. Daje perspektywę. No i zacząłem więcej czytać. Zachęcam do sprawdzenia mojej bilbioteki - może znajdziesz tam coś dla siebie (każdą książkę oceniam i recenzuję na GoodReads). Dodatkowo z każdej książki sporządzam prywatne notatki. Część z nich publikuję tutaj. |
2018 | Praca w korporacji Praca w PwC jako Senior SharePoint Consultant i Team Leader trwała 3 miesiące, ale była niezwykle otrzeźwiająca. Pieniądze, to nie wszystko. Mój debiut w wyścigu IronMan na dystansie olimpijskim (szczegóły tutaj) Uzyskany tytuł Microsoft Certified Solutions Expert w obszarze Productivity. Dnia 10.IX.2018 rodzi mi się syn - Stanisław. |
2019 | PIVOT Przechodzę na freelance. Poznaję nowe problemy, większy stres, inną odpowiedzialność. Poznaję ludzi. Różnych. Zrobiłem 1/2 IronMan. I to z rewelacyjnym dla siebie czasem 4:55:28. Sporo na to trenowałem. Więcej info tutaj. Udało się i jestem z tego ogromnie dumny. Uwierzyłem po raz pierwszy w siebie. Zacząłem dowozić. |
2020 | Zaczynam rozumieć siebie Widzę co daje mi największy fun, w czym jestem dobry, a w czym nie. Skupiam się więc na tym co mi wychodzi dobrze i rezygnuję z innych rzeczy. Powstaje Akademia Aplikacji Sp. z o.o. Powstaje Developico Sp. z o.o. Otrzymuję tytuł Microsoft MVP Dnia W 24.01.2020 rodzi mi się drugi syn - Aleksander. |
2021 | Usprawnienia Zaczynam bawić się a potem uspójniać swoją komunikację na kanałach LinkedIn, Instagram, Facebook i blogu. Powstaje podcast Draft Rozmowy Eksperymentuję z dietami Keto i LCHF. |
2022 | PIVOT #2 Dojrzewam biznesowo. Przez cały Q3Y22 nie wypłacamy sobie pensji jako zarząd Developico i AA. Na szczęście na ludzi starcza. Dokonujemy zmian na poziomie strategii biznesu. Na zdrowie nie mam czasu. |
2023 | Rozwój Firmy rozwijają się. Jednak Developico pochłania naszą uwagę w 90% przez co w Akademia Aplikacji niewiele się dzieje. Proidea dołącza do projektu NoCodeDays na drugą edycję. Politechnika Warszawska otwiera studia podyplomowe "No Code Developer" z Developico jako partnerem biznesowym. Te 2 ostatnie projekty pozwalają mi połączyć się z bardzo ciekawymi, ambitnymi i kreatywnymi ludźmi. Wydaje mi się, że odnalazłem siebie w obszarze zdrowia psychicznego. Zaakceptowałem, że moja kreatywność i szybkość myślenia to dobre strony tego samego medalu po którego ciemnej stronie znajduje się depresja i lęki. Mogę je ujarzmić tylko wymagają dużo pracy: mniej jeść, mniej węgli prostych, codziennie sport minimum 30 minut, 8h snu. |
2024 | Mentoring Rok 2023 nie był najszczęśliwszy dla IT. Trafiło nas to co wiele innych branż odczuło na początku tamtego roku - mocne cięcia budżetowe. Dlatego w 2024 wchodzimy z delikatnie odchudzonym zespołem. Ale to dobrze. Biznes aby rósł zdrowo musi nieraz się oczyścić. Pozyskane kontakty biznesowe zaowocowały jednak poznaniem osób które wiele wniosły w mój rozwój. Wreszcie zrozumiałem jak sprzedawać dzięki pomocy Aleksandry Anklewicz. Zmieniliśmy to jak się komunikujemy, to jak patrzymy na swój lejek sprzedażowy jak i to jak ja tą sprzedażą zarządzam. Jakby mi ktoś pootwierał klapki w głowie. Ponadto w końcu rzucam się na głęboką - zaczynam mentorować osoby z ADHD. Dołączam do programu na Politechnice Warszawskiej jako mentor. Pierwsze wrażenia moich podopiecznych bardzo dobre. To motywuje mnie do kolejnego kroki: odkurzyć małego Michała. Tego który lubił się bawić, dowcipkować, ale i zainspirować i dmuchnąć innym w żagle. Uruchamiam swój personal brand: Hiperaktywny Mike. |