Menu Close

Korzyści biznesowe dzięki Power Platform

(ESTIMATION TIME: 11 MINUTES)

W tym artykule dowiesz się jakie korzyści biznesowe dzięki Power Platform czy innym platformom klasy Low-Code (jeśli nie wiesz czym jest Low-Code zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu na ten temat). Korzyści te pogrupowałem względem szybkości z jaką Twoja organizacja odczuje te korzyści. W tym celu wykorzystałem podejście “n-th order thinking”, które omawiam w dalszej części artykułu. Dzięki temu dowiesz się:

  • Czym jest “n-th order thinking”
  • Jakie korzyści zauważysz natychmiast podczas pracy z Power Platform
  • Jakie korzyści ujawnią się dopiero po pierwszym miesiącu wykorzystywania rozwiązania w organizacji
  • Cele strategiczne we wdrażaniu rozwiązań Power Platform

Ale najpierw…

Motywacja

Od ponad dwóch lat regularnie uświadamiam czym jest Low-Code i dlaczego jest tak kluczowy dla rozwoju biznesu. O jego wpływie na przyszłość rynku pracy opowiadam na największych konferencjach IT w Polsce i za granicą, występuję na webinarach, wykładam dla studentów. Wśród treści internetowych mój artykuł o tym czym jest Low-Code znajduje się na szczycie wyników wyszukiwania.

Ale tak jak u mitologicznej hydry, gdy tylko rozprawię się z jednym zagadnieniem, na jego miejsce pojawiają się 3 nowe.

I stąd dzisiejszy temat. Korzyści biznesowe dzięki Power Platform. Będzie on jednak oparty o przykład Power Platform. Nie wchodząc w szczegóły (przynajmniej na razie) Power Platform to platforma No-Code / Low-Code Microsoft. Od zawsze byłem związany z technologiami Microsoft i mam w nich największe doświadczenie w praktyce. A właśnie to doświadczenie będzie w tym artykule niezbędne.

A teraz, po tym przydługim wstępie, do rzeczy.

Po co po co po co

Przyznam Ci się do czegoś. 90% projektów jakie zrealizowaliśmy to były projekty w których osoba decyzyjna po stronie klienta decydowały się rozpocząć projekt na zasadzie “wkurw-driven development” lub “fuckup-driven development”. W takich projektach, osoba w roli C-level albo dyrektor wyższego szczebla, zależnie od opcji mówi jedną z dwóch rzeczy:
1. “ten proces tak się ciągnie i tak bardzo wszystko wydłuża, że to jest niedopuszczalne. Firma traci w tym czasie pieniądze”
2. “znowu ktoś nie zsynchronizował tych exceli i trzeba cofnąć się do początku żeby naprawić błąd. To jest niedopuszczalne, bo firma traci przez to pieniądze”.

Co czyni, że tacy ludzie decydują się na wdrożenia z wykorzystaniem narzędzi Low-Code jak Power Platform? Czy można było tą decyzję podjąć wcześniej?

Krótkie story

Jakiś czas temu pewien kierownik R&D międzynarodowej firmy logistycznej zapytał mnie:

  • Michał, ja wszystko rozumiem i dla mnie wdrożenie Power Platform w naszej organizacji ma sens! Ale jak mam przekonać naszego CTO, że tych rozwiązań potrzebuje cała firma? W jaki sposób wygenerowane korzyści wpłyną na sposób funkcjonowania firmy? Jak mam pokazać mu, że wartość jaką niesie Power Platform ma wymiar strategiczny?

Z początku uśmiechnąłem się, bo odpowiedź była dla mnie oczywista. Ale po chwili uśmiech zamienił się w zakłopotanie. Zrozumiałem, że w kontekście Power Platform, i ogólnie całego ruchu No-Code / Low-Code, mnóstwo mówi się o oczywistych korzyściach – szybkie wdrożenie, niski koszt – ale mało o korzyściach drugiego i trzeciego rzędu. A to one są kluczowe dla organizacji. Tak naprawdę te wszystkie usprawnienia: aplikacje mobilne, automatyzacje obiegów dokumentów, robotyzacje procesów i live raporty real-time, nie mają sensu bez głębszego zrozumienia

PO CO NASZEMU BIZNESOWI TE ROZWIĄZANIA?

JAKIE KORZYŚCI BIZNESOWE UZYSKAMY DZIĘKI UŻYWANIU POWER PLATFORM?

N-th order thinking

Koncepcja “n-th order thinking” czyli “myślenia n-tego rzędu” nie jest nowa, ale dla tych którzy jej nie znają szybkie objaśnienie.

Każde Twoje działanie powoduje jakieś efekty. Gdy stworzysz ciekawy e-book Twoi subskrybenci go pobiorą. To jest następstwo pierwszego rzędu. Ale co się stanie dalej? Jakie będzie następstwo drugiego rzędu? Ano np osoby które pobrały e-book kupią u Ciebie Twój produkt.
I tutaj nie ma zaskoczeń. Do tego poziomu wiele osób umie patrzeć. Natomiast wraz z kolejnymi skutkami zmniejsza się liczba osób umiejąca je przewidywać. Czy dzięki zakupowi Twojego produktu uprościsz ludziom życie? Czy nauczą się oni czegoś co przyda im się w innych obszarach życia?

Takie myślenie o kilka kroków do przodu nazwalibyśmy “strategicznym”. Szachiści są strategami. Myślą 3-4 posunięć do przodu. Ba, w szachach istnieje coś takiego jak gambit czyli poświęcenie jednej lub kilku bierek celem uzyskania lepszej pozycji. I ta zagrywka dobrze oddaje prawdziwą sztukę n-th order thinking:

A lot of extraordinary things in life are the result of things that are first-order negative, second-order positive. So just because things look like they have no immediate payoff, doesn’t mean that’s the case.

(Second-Order Thinking: What Smart People Use to Outperform) https://fs.blog/2016/04/second-order-thinking/

W niniejszym artykule przedstawię Ci korzyści biznesowe pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu, które firma uzyskuje dzięki zastosowaniu rozwiązań No-Code/Low-Code w wydaniu Power Platform.

Korzyści biznesowe I-szego rzędu

Korzyści biznesowe pierwszego rzędu, to wszystkie te korzyści które jesteśmy w stanie zmierzyć w trakcie budowania rozwiązań opartych o Power Platform. Do takich korzyści należy np otwartość Power Platform na integrację z innymi systemami i aplikacjami. Za pomocą ponad 450 connectorów aplikacja czy flow może wykorzystać informacje z innych narzędzi – i to nie tylko tych od Microsoft. Dzięki temu stworzyć i zamodelować procesy biznesowe nawet w rozproszonym ekosystemie aplikacji IT. Co ważne Power Platform zabezpiecza transmisję danych prosząc użytkownika o udzielenie dostępu do aplikacji w jego imieniu. Innymi słowy jeśli Twoja aplikacja Power Apps połączy się do skrzynki pocztowej użytkownika, to możesz być pewnym, że zobaczy on tylko swoje emaile, a nie np. swojego kolegi. Warto dodać, że wyrażeniu zgód przez użytkownika, utworzony ekosystem aplikacji i rozwiązań wymaga od użytkownika tylko jednego loginu i hasła.

Inną natychmiastowo zauważalną korzyścią jest szybkość budowania rozwiązań. Rozwiązania No-Code / Low-Code charakteryzują się możliwością budowania profesjonalnych rozwiązań bez konieczności kodowania. Zamiast kodu używa się gotowych komponentów przenosząc je na ekran za pomocą metody drag-and-drop. Dzięki temu można realizować projekty w nawet 8-krotnie krótszym czasie budowy w porównaniu ze standardowym programowaniem (dlaczego 8-krotnie, a nie np 10-krotnie albo 12-krotnie? Wynikało to z porównania czasu jaki zabrało mi utworzenie aplikacji w Power Apps do czasu jaki potrzebowałbym żeby napisać tą samą aplikację w C# w czasach, gdy na co dzień programowałem).

Nie bez znaczenia jest tu także fakt, że budowaniem rozwiązań No-Code / Low-Code mogą, a nawet powinni zajmować się tzw. Citizen Developers, czyli osoby które będąc tzw. Proces Ownerami doskonale rozumieją usprawniany proces, jego otoczenie biznesowe, jego słabe strony i wyzwania, a także wiedzą w jakim zakresie można zmieniać dotyczące procesu założenia biznesowe.
To z jednej strony odciąża dział IT, a z drugiej pozwala ograniczyć liczbę osób w łańcuchu dostarczania rozwiązania. Mniejsza liczba osób w łańcuchu dostarczania to mniej nieporozumień, które zawsze się zdarzają.

Na koniec należy dodać, że Power Platform posiada szeroki asortyment narzędzi do zarządzania i analizy. Centrum Administracyjne posiada wiele informacji o środowisku i pozwala zarządzać uprawnieniami użytkowników czy dostępnych w organizacji connectorów, które można wykorzystywać do budowania rozwiązań. Przykładem narzędzia do analizy jest Center of Excellence, które analizuje i dostarcza wszelkich informacji o użytkownikach, uprawnieniach, wykorzystaniu aplikacji, aktywnych flowach, posiadanych licencjach itd.

Korzyści biznesowe drugiego rzędu

O korzyściach biznesowych drugiego rzędu w kontekście projektów IT, będziemy mówili wtedy, gdy będą mogły być one dostrzeżone dopiero po “GO LIVE” rozwiązania. Taką najczęściej przytaczaną wartością jest oczywiście wyższa produktywność pracowników np: zautomatyzowanie obiegu dokumentów i zgód dotyczących delegacji pozwoliło zaoszczędzić łącznie 10h pracy tygodniowo wszystkich osób zaangażowanych w proces.

Inną zaletą jest zmniejszenie podatności na błędy – papier czy excel przyjmą każdą informację, ale aplikacja, tylko taką na jaką jej pozwolimy. Do tego możemy warunkowo wymusić by niektóre dane były uzupełnione przez zapisaniem formularza. Taka zwiększona precyzja zwiększa efektywność pracowników biorących udział w procesie.

W Power Platform dane mogą trafić do jednego, wspólnego miejsca. Informacje przekazane przez użytkownika w aplikacji lub przetworzone przez Power Virtual Agent lub Power Automate mogą zostać odpowiednio zagregowane i znormalizowane by w organizacji powstało tzw. Single Source of Truth. A stanie się to możliwe dzięki temu, że nie mamy rozproszonych danych po różnych, niezależnych aplikacjach. Na każdym etapie procesu możemy sprawdzić jaki jest aktualny stan informacji. Nie ma sytuacji kiedy nie wiemy co się dzieje z daną informacją. Najgorsza sytuacja z możliwych, to gdy dzwoniąc z reklamacją dostawca systemu X powie, że z ich systemu informacja wyszła, a dostawca systemu Y powie, że do ich systemu nic nie trafiło – w przypadku spójnego ekosytemu jakim jest Power Platform nie będziemy mieli takiej sytuacji.

A kiedy już mowa o tzw vendor-dependency, czyli uzależnieniu od dostawcy, to Power Platform także ma nietypową wartość do zaoferowania. Całe środowisko do budowania oraz same aplikacje znajdują sie na środowisku klienta. W dodatku ideą No-Code / Low-Code jest prostota implementowania w związku z czym rozwiązania Power Platform mogą być utrzymywane wewnątrz organizacji klienta. “In-house maintenance” jest bardzo opłacalny z perspektywy biznesu – dowolna zmiana danych czy aktualizacja rozwiązania nie wymaga opłacania kosztownego utrzymania u dostawcy.

Na koniec warto powiedzieć o jeszcze jednej zalecie na którą wpływa wysoka wydajność budowania i wprowadzania zmian w rozwiązaniach Power Platform. Chodzi o możliwości przeprowadzania zwinnych analiz, prototypowania oraz budowania rozwiązań o charakterze Proof of Concept czy Minimum Viable Product. Prototypowanie oraz projekty typu PoC czy MVP skupiają się na weryfikacji założeń biznesowych – im szybciej i im mniejszym nakładem pracy jesteśmy w stanie to osiągnąć, tym lepiej. A co jeśli PoC wykaże, że wybrana platforma nie jest jednak najlepszą? Czy straciliśmy czas? Absolutnie nie! Wszelkie wnioski analityczne czy nawet mockupy mogą być łatwo wykorzystane później niezależnie wybranej technologii. Z tego powodu zaczynając projekt od Low-Code (zamiast od standardowego kodowania PoC czy MVP) możemy zaoszczędzić kupę czasu jeśli projekt będzie dalej realizowany w Power Platform, lub w najgorszym razie (gdyby się okazało że jednak trzeba będzie wybrać programowanie w C# czy React) nie stracimy go.

Korzyści biznesowe trzeciego rzędu

Przypuśćmy, że wdrożyłeś pierwszą aplikację w swojej organizacji. Gdy to zrobisz, prawdopodobnie doszlifujesz również proces implementacji. Możesz zatem zacząć powtarzać proces i dostarczać kolejne aplikacje jedna po drugiej, a może nawet podzielić się swoją wiedzą z innymi osobami w Twojej firmie i wdrażać wiele aplikacji jednocześnie. W pewnym momencie możesz mieć nie jedną czy dziesięć aplikacji, ale 100 aplikacji i więcej. I to dobrze! Masz teraz kontrolę nad wszystkimi aplikacjami z jednego miejsca — Power Platform ma własne pulpity nawigacyjne, a także możesz korzystać z Center of Excellence.

Innym aspektem który ujawnia się po pewnym czasie od wdrożenia jest, to, że dane zbierane i normalizowane w jednym wspólnym miejscu mogą być następnie analizowane i wyświetlane na raporcie Power BI. Dzięki temu będziemy mogli zarządzać organizacją z uwagi na dane (data-driven development) np. w sytuacji, gdy zauważymy że kandydaci zatrudniani ze źródła X na stanowiska junior wyrabiają najlepsze wyniki w projektach wdrożeniowych, możemy podjąć decyzję o zaprzestaniu poszukiwań tych ról z innych źródeł. Ponieważ Power Platform posiada do dyspozycji ponad 400 connectorów do różnych systemów (i możesz tą liczbę rozszerzać o własne connectory), to masz dostęp do danych z całej organizacji.
A to krok w kierunku agregowania danych do Single Source of Truth i postawieniu fundamentów pod utworzenie Executive Control Cockpit – czyli takiego panelu zarządzania firmą. Bo zarząd interesują innego rodzaju wskaźniki niż osoby operacyjnie zaangażowane na niższych organizacji. Nierzadko też wymagane są informacji wynikające z powiązania różnych danych z różnych miejsc w organizacji – projekty Power Platform są najszybszym i najefektywniejszym sposobem wykonania takiej pracy.

Co ważne na powyższym korzyści się nie kończą. Bo mając znormalizowane jedno źródło danych, uporządkowane procesy w firmie i zautomatyzowane kluczowe operacje, możemy skupić się na zbieraniu i analizowaniu danych. Data Intelligence, bo o tym myślę, to najlepszy sposób rozwijania organizacji. Sztuczna inteligencja na podstawie analizowania danych, jest w stanie dojrzeć rzeczy czasochłonne do osiągnięcia przez człowieka.

Przykład? Na podstawie oddanych strzałów ze strzelnicy, zużytych pocisków kalibracyjnych i wykorzystanych komponentów potrzebnych do utworzenia systemu balistycznego, sztuczna inteligencja powie nam jakich pocisków, jakiego prochu i ile łusek jakiego typu najlepiej zamówić, jakie materiały pozwolą na najszybsze uzyskanie zadanych parametrów pomiarowych oraz jakie koszty organizacja powinna przewidywać w przyszłym roku. Przykład konkretny, bo i z życia wzięty.

Podsumowanie

Podsumowując jakie są business value w projektach Power Platform:

Korzyści biznesowe I-ego rzędu:

  1. Możliwość tworzenia rozwiązań w środowisku posiadającym wiele niezależnych rozwiązań
  2. Bezpieczeństwo komunikacji i transferu danych
  3. Umożliwia budowę aplikacji, automatyzacji i robotyzacji bez umiejętności programowania
  4. Angażuję nową rolę: Citizen Developers
  5. Posiada narzędzia do zarządzania i analizy
  6. Łatwiejsze zarządzanie dostęp użytkowników

Korzyści biznesowe II-ego rzędu:

  1. Wpływa korzystnie na produktywność zespołów i efektywność procesów firmy
  2. Zmniejsza podatność na ludzkie błędy
  3. Powstaje Single Source of Truth
  4. Rozwijanie i utrzymanie rozwiązań “in-house”
  5. Idealny pod projekty PoC czy MVP

Korzyści biznesowe III-ego rzędu:

  1. Hub Aplikacyjny Organizacji pozwala na przechowywanie mnóstwa aplikacji w jednym miejscu i analizowania ich wykorzystania
  2. Agregacja i normalizacja danych w ramach Single Source of Truth pozwala na budowę Executive Control Cockpit
  3. Wyniki analizy i mockupów dalej mogą być wykorzystane później przypadkiem okaże się, że w grę wchodzi inna technologia
  4. Budowa rozwiązań Data Intelligence opartych o zagregowane, ustrukturyzowane i znormalizowane dane w organizacji

Mam nadzieję, że z tym postem będziesz czuł się pewniej wchodząc w technologie Low-Code: szczególnie Microsoft Power Platform. Będziesz niczym doświadczony hokeista, który wie, że nie należy być tam, gdzie krążek jest, ale tam, gdzie krążek dopiero będzie.

A gdybyś jednak tej pewności nie miał i potrzebował skonsultować temat z ekspertem – zapraszam do kontaktu do mnie lub do Developico.

A na koniec mam ostatnią prośbę – podziel się w komentarzach swoją opinią. Ile kroków do przodu wg Ciebie najsensowniej patrzeć przy projektach IT? Jakie masz doświadczenia z projektów Power Platform lub innej platformy Low-Code?

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *