Menu Close

“Quiet: The Power of Introverts in the world that can’t top talking” – Susan Cain

(ESTIMATION TIME: 4 MINUTES)

GoodReads Review:

Quiet: The Power of Introverts in a World That Can't Stop TalkingQuiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking by Susan Cain
My rating: 5 of 5 stars

Kolejna książka, która otworzyła mi oczy na brak jasnych podziałów co do definicji cech osobowości człowieka.
Na bazie badań oraz przykładów (Steve Jobs, Bill Gates czy Dale Carnegie) autorka pokazuje, że ludzie są mieszaniną różnych cech – często nawet tych wykluczających się (a jednak jak widać nie).
Można być nieśmiałym ekstrawertykiem jak i śmiałym introwertykiem.
Można być “natural introvert” oraz “conscious extravert”.
Co ważne autorka pokazuje, że choć pewne cechy osobowości sprzyjają pewnym zawodom (np ekstrawertyk będzie lepszym sprzedawcą), to obala ona mit, że introwertycy nie będą w stanie stać się ekstrawertykami (“conscious extravert”).

Ciekawe cytaty:
1. “Kluczowe dla osiagniecia mistrzostwa jest pracować samemu(!) w skupieniu.”
2. System dopaminowy ekstrawertyków silniej reaguje na sukcesy niż u introwertyków

View all my reviews

Notatki:

 • ~30% ludzi na swiecie jest introwertyczna
 • Introwertyzm jest często mylony z niesmialoscia tymczasem nie ma z nia nic wspolnego – mozna byc niesmialym ekstrawertykiem jak i smialym introwertykiem (Bill Gates)
 • Introweryzm pomaga podejmowac przemyslane decyzje, introwertycy takze chetniej sluchaja rad innych dzięki czemu wykorzystują okazję do poprawy produktu czy ulepszenia procesu.
  Ekstrawertycy za to częściej podejmują ryzyko i decyduja sie na dzialania przy niedostatecznej liczbie danych – takie ryzykanctwo pozwala im dzialac szybciej i z wyprzedzeniem. Lepiej takze radza sobie w szybko zmieniajacym sie srodowisku. To dlatego sprzedawca musi byc ekstrawertykiem.
 • Introwertyzm można pogodzić z ekstrawertyzmem – np Dale Carnegie czy Tony Robbins choc ich zachowanie sceniczne mogloby pokazywac co innego. “You’d better act like an extravert if you don’t want to flub the sales call and watch your family die like pigs in hell”.
  Możesz także połączyć siły z kimś o odmiennym profilu osobowosci – jak steve jobs i steve wozniak
 • Being like extravert means – being open, love others, BELIEVE in what you say, be kind to others, be confident in your words and actions
 • Wydaje mi sie ze polaczenie “natural introvert” z “conscious extravert” jest sluszne i zarazem przydatne
 • Guy Kawasaki – autor i propagator idei technicznego ewangelizmu mowil o sobie ze jest introwertykiem
 • Introwertycy chetniej dzielą sie swoim życiem postami online i zabieraja głos w dyskusjach
 • Kluczowe dla osiagniexia mistrzostwa jest pracować samemu(!) w skupieniu. M.in. Potwierdzaja to badania przeprowadzone przez Toma DeMarco i Toma Listera o efektywnosci programistow pod katem srodowiska pracy.
 • Wg powyzszego badania 62% najlepszych programistow mowi ze ma pomieszczeni zapewniajace prywatność i skupienie, kontrole nad otoczeniem i brak przeszkadzania. 73% najgorszych programistow mowi ze czesto ktos przeszkadza im blachymi sprawami.
 • Badania z roznych industry pokazuja ze w open spaces:
  – zmniejszaja produktywnosc
  – pogarszaja pamiec (poprzez brak nieprzerwanego i glebokiego skupienia)
  – potrafia wzmagac poczucie dyskomfortu
  – obnizac pewnosc siebie
  – podwyzszac poziom stresu i cisnienie krwi
  – zwiekszaja lekowosc co dodatkowo wydziela kortyzol (wchodzenie w dyskusje na argumenty, szpiegowanie cudzych aktywnosci, duzo podejrzliwosci, wiele powierzchownych relacji kosztem szczerych i glebokich relacji)
  – rodza agresje
 • Jestesmy bardziej zlozeni niz nam sie wydaje. Robiono badania nad korelacja temperamentu, ekstrawersji/introwersji i wygladu fizycznego – okazalo sie ze sa korelacje (np osoby o wysokiej aktywnosci beda raczej ekstrawertykami, i także beda mialy brazowe oczy) ale mimo wszystko ciezko powiedziec jednoznacznie co jest przyczyna. Wiemy ze w duzej mierze sa to geny (badania na blizniakach wychowanych w roznych rodzinach) ale…to troche jak z upalami/huraganami – czy przyczyna ich wystepowania sa zmiany temperatury, wplyw czlowieka czy cos innego? Nie da sie jednoznacznie wskazac – wszystko po trochu, kolo sie zamyka – klimat dziala na czlowieka, czlowiek wplywa na klimat. I tak samo jest z determinacja naszej ekstrawersji/introwersji
 • Badania zrealizowane przez Grażyna Kochańska pokazują Że dzieci o wysokiej inteligencji emocjonalnej są bardziej empatyczne, rzadziej kłamią, mają bardziej klarowne reguły moralne oraz ogólnie maja mniej problemów w życiu
 • W celu najlepszego efektu nauki potrzebny jest wlasciwy poziom pobudzenia (pobudzenie biofizyczne, bodzce otoczenia jak muzyka). Introwertycy lepiej dzialaja przy niskim pobudzeniu, ekstrawertycy za to wyzsze skupienie osiagaja przy wysokim pobudzeniu.
 • Introwertycy i ekstrawertycy różnią sie pod kątem reakcji systemu dopaminowego na zdarzenia – ekstrawertycy reaguja silniej na sukcesy, a introwertycy slabiej. To implikuje kilka rzeczy:
  – introwertycy sa z reguly bardziej zachowawczy i ostrozniejsi w dzialaniu (ich system dopaminowy nie jest tak wysoko nagradzany)
  – ekstrawertycy sa bardziej sklonni do ryzyka (ich system dopaminowy produkuje duze dawki co uzależnia)
  – ekstrwertycy, w przeciwieństwie do introwertykow, są mniej podatni na porażki – gdy maja do wykonania 10 sales calls to kazdy zly telefon traktuja jako cos naturalnego i wrecz koniecznego co tylko ich umacnia
  – ekstrawertycy za bardziej zmotywowani i zdeterminowani (wizja silnego zastrzyku dopaminowego motywuje)
 • Wg wielu psychologow osobowości ludzi charakter sprowadza się do 5 składowych:
  – ekstrawertyzm
  – introwertyzm
  – ugodowosc
  – swiadomosc
  – stabilność emocjonalna
 • 3 reguły by wygladac na pewnego siebie :
  – stoj wyprostowany
  – usmiechaj sie
  – patrz w oczy innym (rozmowcy)
 • Dostosuj zachowanie wobec dzieci do ich bycia. Np introwertyczne dzieci wola bycie 1:1 niz w grupie
 • Wszystko to kwestia szacunku unikalności drugiej osoby
 • Jeśli masz firmę to pamiętaj że możesz mieć w niej zarówno ekstrawertykow jak i introwertykow

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *