Menu Close

Wykorzystywanie AI do porwań

(ESTIMATION TIME: 2 MINUTES)

Mam dwóch synów. Gdybym usłyszał w słuchawce ich zapłakany głos obok głosu porywacza…nawet teraz na samą myśl łzy same napływają mi do oczu. I rodzi się agresja jakiej w życiu nie czułem.

W Arizonie przestępcy wykorzystali kilkusekundowe nagrania 15-latki, by nauczyć AI rozmawiać jej głosem. Zadzwonili do matki dziewczyny i zainscenizowali sytuację porwania:

 • [dziewczyna] mamo, schrzaniłam
 • [porywacz] (do dziewczyny) odchyl głowę do tyłu i leż na ziemi spokojnie. (do matki) słuchaj, mam twoją córkę. Chcę 1 mln dolarów za jej bezpieczeństwo.
  Matka w późniejszym wywiadzie stwierdziła: “To był całkowicie jej głos. To był sposób, w jaki płakała. Nigdy nie wątpiłam ani przez sekundę, że to ona”

Kilka przykładów scamów:

 1. Klonowanie głosów – jak w przypadku oszusta, który użył AI do naśladowania głosu nastolatki, aby wyłudzić pieniądze od jej matki.
 2. Fałszowanie wideo – deepfakes mogą być wykorzystane do tworzenia fałszywych informacji lub szkalowania osób.
 3. Wiadomości i strony przypominające te prawdziwe – Tzw. działania phishingowe dzieją się już teraz, ale często dostrzegam lenistwo oszustów – a to na stronie nie działa jakiś przycisk, a to jakieś menu jest “nieklikalne” itd. AI odwali “brudną robotę” za scammera.
  ❓Czy przychodzą Ci do głowy inne scenariusze, kiedy AI może być użyte przeciwko ludziom?

BTW – Jesteś w grupie ryzyka, jeśli:

 • czytasz tą wiadomość (bo masz kanał social media)
 • myślisz, że Ciebie to nie dotyczy (bo dotyczy)
 • masz na swoich social mediach oznaczonych członków rodziny (w ustawieniach platformy, w opisie na zdjęciach, w treści wpisów)
 • używałeś aplikacji “filtru” do zmiany głosu/twarzy

Jak chronić się przed takimi sytuacjami?

 • nie wrzucaj informacji do sieci (ograniczanie udostępniania informacji nie działa i nie myśl, że jest inaczej)
 • zawsze weryfikuj źródło, z którego przychodzi informacja (rób to paranoicznie. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk i zadziała automatyka)
 • ustal z bliskimi tajne hasło i odpowiedź, które Was zweryfikuje
 • bądź czujny. CZUJNOŚCI i REFLEKSJI powinno uczyć się w szkołach. WOS czy historię możemy sobie wygooglować.

🚨 Przekaż proszę tą informację dalej 🚨

AI jest jak proch strzelniczy – można go wykorzystać do dobrego, ale i złego. Przerażające. Wkur*iające. Stawiające mnie w stan gotowości. Przyjmuję zmiany jakie niesie ze sobą AI z pokorą. Ta zmiana wydarzyła się i wydarzać się będzie. Na to nie mam wpływu i każda próba blokowania AI skończy się fiaskiem (można by zrobić jak Włochy nawet i całej UE i USA. Ale są jeszcze państwa takie jak Rosja i Chiny, które mają w d*pie prawa człowieka, nie mają kręgosłupa moralnego ani skrupułów – w tym temacie warto znać książkę “Chiny 5.0”

Jeszcze link do źródła doniesień z początku tego wpisu:
https://www.businessinsider.com/ai-scam-voice-clone-fake-kidnap-call-mother-money-ransom-2023-4?IR=T
Nie ma w żadnym języku świata słów, które wyraziłyby moją nienawiść do ludzi krzywdzących dzieci. Nie ma paragrafów, które zatrzymałyby mnie w obronie moich dzieci.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *