Menu Close

Co robić, gdy Ty lub Twój bliski ma depresję?

(ESTIMATION TIME: 5 MINUTES)

Po moim poprzednim artykule o depresji otrzymałem od Was mnóstwo słów wsparcia i serdecznych pozdrowień – bardzo za nie dziękuję.
Wasza reakcja rozwiała moje obawy, a nawet zbudowała – ani jednej krytyki, że depresja to słabość czy brak dyscypliny (kiedyś się zdarzały).
To pokazało mi, że jednak powolutku jako społeczeństwo zmieniamy się i dojrzewamy. Najwyższy czas. Potrzebujemy tego. Bardzo mnie to cieszy.
Bo najnowsze badania pokazują, że między rokiem 2020 a 2021 aż o 77% wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży.
I dotyczy to WYŁĄCZNIE tych zarejestrowanych przypadków. A co z tymi ujawnionymi, ale niezarejestrowanymi albo całkowicie nieujawnionymi?

Dostałem w komentarzach i w wiadomościach prywatnych kilka bardzo ważnych próśb: co robić z depresją lub zaburzeniami lękowymi.
Jak sobie pomóc? Jak pomóc komuś? Czego unikać?
Chciałbym dać Wam wskazówki.
Wskazówki etyczne, przemyślane, przepracowane.
Nie jestem lekarzem. Jestem empirystą.
Jeśli się z tym artykułem zgodzicie gorąca prośba – komentujcie, lajkujcie i szerujcie.
Nie dla mnie – dla innych przy pomocy algorytmów LinkedIn.

A więc przede wszystkim: co zrobić, jeśli czujesz, że nie dajesz sobie psychicznie rady i stres przybija Cię gwoździami do podłogi?
Albo gdy widzisz, że na ogół jesteś kumatą osobą, ale ostatnio nie radzisz sobie z najprostszymi zadaniami i zespół zaczyna wątpić w Twoje możliwości?

  1. Udaj się do specjalisty.
    Może tak jak ja próbowałeś zabić myśli suplami, używkami, medytacją albo większą ilością pracy. Szczególnie to ostatnie jest popularne “wiesz, praca pomaga mi gdy jest mi źle”. Na pewno. Ale tylko chwilowo. Gdy masz cel lub pożar w projekcie, to wyrzuty adrenaliny fantastycznie maskują nasze własne potrzeby. Taki wyrzut nie trwa wiecznie. Podobnie wpływ używek/suplementów przemija. I trzeba sięgnąć po kolejną dawkę. TO NIE ZADZIAŁA DŁUGOFALOWO.
    Dlatego idź do specjalisty. Jeśli masz cukrzycę idziesz do lekarza, a nie podejmujesz się domowych sposobów Twojego znajomego, który “a wiesz, mi to pomaga, jak pójdę sobie pobiegać. Musisz tego spróbować. Ale wiesz, tak żebyś się zmęczył”.
    Otwórz google, wpisz “konsultacja psychologiczna” i rezerwuj wizytę. Nie zaraz. Nie potem. Teraz. Już. A jeśli otrzymasz informację na termin za miesiąc lub później, to wyproś szybszy. Znajdą.
    Psycholog jest bardzo ważny. Terapia jest kluczowa. Jaka? To już zdecyduje psycholog. Nakieruje. Może psychoterapia, może farmakoterapia, może coś innego. Ale musisz udać się do specjalisty.
    Depresja, lęki, to choroby. Czasem uleczalne (jak zapalenie płuc), czasem nie (jak cukrzyca).
    Niestety depresja jest dużo bardziej skomplikowana niż wyżej wymienione – może wynikać z braku kontaktu ze swoimi emocjami, z życia niezgodnego do swoich wartości, ze stresu, być skorelowana z ADHD lub lękami – opcji jest mnóstwo.
    Nie zdawaj się na ślepy traf tylko skorzystaj z cudzej wiedzy i doświadczenia.
  2. Patrz punkt 1.
    😊

Jak pomóc komuś kogo podejrzewasz o depresję?
Po 1: Jak to rozpoznać?
Trudny i złożony temat. Cały paradoks polega na tym, że jako ludzie świetnie maskujemy nasze niedoskonałości. Zakładamy maskę i dzieje się magia: teraz jestem inspirującym liderem, pełnym energii, spójnym i chęci pomocy innym.
Powierzchowne wrażenie łatwo zamaskować. Natomiast depresja wpływa na nasze możliwości kognitywne: gorzej rozwiązujemy problemy, częściej się wahamy, wolniej kojarzymy fakty, jesteśmy mniej kreatywni.
Depresja ogranicza naszą pamięć (przyswajanie jak i przypominanie). Osoby cierpiące na depresję bywają bardziej smutne i/lub agresywne. Zdarza się też, że taka osoba zaczyna nagle palić (mój przypadek). Albo nadużywać alkoholu.

Po 2: Jak pomóc?
Oczywiście NIE MOŻESZ wyskoczyć jak filip z konopi z tekstem “Udaj się do specjalisty”. Kluczowe jest by taka sugestia padła dopiero na prośbę o poradę. Jak to sprowokować?
⭐Zapytaj, czy osoba chce porozmawiać. Ale nie na zasadzie przy kawie zaraz po tym jak opowiedziałeś żart. Weź na stronę, powiedz, że widzisz, że coś się dzieje i że się martwisz. Okaż wsparcie i troskę. Pokaż swoje emocje.
I wtedy zapytaj, czy osoba jest chętna na rozmowę.
⭐Nie proszony – nie doradzaj. To naturalne, że chcemy pomóc innym. Ale porady typu: “idź na siłownię. I pamiętaj, minimum 40 minut” albo “a mi to pomaga ciepła, relaksująca kąpiel” są mało pomocne i tylko drażnią (na usta cisną się dosadniejsze sformułowania). Słowa “nie przejmuj się, będzie dobrze” wywołują uczucie podobne do uszczypnięcia w genitalia – bardzo trudno okiełznać chęć uderzenia nadawcy. Najlepszą metodą jest zadanie otwartych pytań. I pozwolenie rozmówcy oddać część swojego bagażu. Osoby mające lęki lub depresję potrzebują zostać wysłuchane. Wygadać się. Bez doradzania czy oceniania. A to, że Ty masz świetne pomysły, doświadczenie, znasz 5 nurtów psychoterapii i 15 genialnych metod odstresowania się, to naprawdę zachowaj dla siebie – chyba, że zostaniesz o to wprost poproszony. P.S. Suplementy obniżające stres, to obrzydliwy biznes. A osoby nie znające szczegółowej karty badań i nie będące lekarzami udzielające porad powinny być pociągane do odpowiedzialności.
⭐Osoby z depresją nie otworzą się przed kimś kto nie jest “swój”. Jeśli nie masz bliższej relacji z tą osobą, to ona nie opowie Ci co ją naprawdę trapi. Będzie odpowiadać wymijająco albo nawet Cię zaatakuje. Dlatego lepiej poprosić o przeprowadzenie takiej rozmowy kogoś bliskiego osoby, którą podejrzewasz o depresję.
Nie oceniaj – ostatnio pewna osoba zauważyła, że palę. Powiedziała mi wtedy “tylko głupi ludzie palą”. Nie paliłem przez 34 lata swojego życia. A od paru miesięcy parę nałogowo. Nie bo lubię. Po prostu wtedy łatwiej mi zbić stres. Łatwiej uśmierzyć ból w brzuchu. Nazwanie mnie głupim sprawiło mi przykrość. Choć nie uważam się za głupiego i wiem, że moje palenie jest na tle nerwowym i że w końcu je rzucę. Ale w obecnej sytuacji tak mi łatwiej.

To na koniec jeszcze jeden wątek.
Sekcja przypominająca tym, którzy zmagają się z depresją i chorobami skorelowanymi.
Jak zaradzić depresji?

  1. Stosowanie się do zaleceń lekarza 😊
  2. Patrz punkt 1.

Dla przykładu zamieszczam moje.

Trzymam kciuki abyś czytelniku zadbał mocno mocno o siebie – nic innego nie ma znaczenia.
Na co komu pilot, który jest tak przemęczony, że nie jest w stanie pilotować samolotu.

P.S.
A wiedzieliście, że autyzm został niedawno ogłoszony przez WHO chorobą cywilizacyjną?
Co to oznacza? Że musimy jeszcze większy nacisk położyć na uwrażliwianie siebie, budowanie świadomości i nieocenianie innych. SZCZEGÓLNIE w pracy.
Uważny leadership będzie rósł na konieczności wśród managerów i managerek. Tak niskiego jak i wysokiego szczebla.

P.P.S
Zostawiam też “standardowe” namiary na właściwe służby medyczne. Dyżurują telefonicznie lub on-line:
116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *